Zaczepy oczkowe i kulowe

W naszej ofercie znajdą Państwo popularne zaczepy oczkowe i kulowe. Dodatkowo zaczepy kulowe K80 dobrze sprawdzają się m.in. w przypadku przyczep hamowanych i niehamowanych, ponieważ eliminują wszystkie stuki podczas jazdy, czyniąc ją dzięki temu bardziej komfortową.

 

Rodzaje zaczepów oczkowych i kulowych

 

Zaczepy oczkowe i kulowe z naszego asortymentu pasują do większości wykorzystywanych obecnie maszyn rolniczych i przemysłowych. Znajdą Państwo u nas zaczepy:

 

  • flanszowe – dobrze sprawdzają się w maszynach typu rozrzutniki, opryskiwacze i wozy asenizacyjne, ponieważ cechują się wysokim współczynnikiem nacisku pionowego;
  • do wspawania – wytrzymałe na ciągnięcie i przeznaczone do zastosowania w przyczepach z obrotnicą;
  • obrotowe z obudową – dzięki bardzo wysokiemu współczynnikowi nacisku pionowego pozwalają na bezpieczne agregowanie maszyn, których masa całkowita wynosi nawet ponad 40 ton;
  • specyficzne z konsolą i kątowe – wykorzystywane są w maszynach wymagających obniżenia punktu sprzęgu lub wydłużenia dyszla;
    ząbkowane – umożliwiają dowolne dobranie kąta natarcia końcówki dyszla.

 

Jak dobrać zaczepy kulowe do przyczep?

 

Wybierając zaczepy kulowe do przyczep, należy wziąć pod uwagę kształt dyszla oraz sprawdzić takie parametry jak:

 

  • maksymalny osiągany nacisk pionowy na końcówce dyszla;
  • dopuszczalna masa całkowita pojazdu (DMC);

 

W przypadku połączeń ciągników z przyczepami i maszynami rolniczymi, w których występują duże naciski pionowe na zaczep, polecamy wybór zaczepu kulowego K80. Przyłącza się on do dyszla bez pozostawiania luzu, co minimalizuje szarpnięcia podczas jazdy i sprawia, że połączenie jest trwałe. Dodatkowo zaczepy kulowe K80 osiągają wyższe parametry wytrzymałościowe, jeśli chodzi o naciski pionowe oraz promienie skrętu niż ich klasyczne odpowiedniki oczkowe.

 

Flanszowe: zaczep flanszowy jest jednym z bardziej popularnych, rozróżniamy zaczep flanszowy horyzontalny (poziomy) oraz wertykalny (przykręcany pionowo). Występują w bardzo dużej różnorodności min. oczkowe fi 40, 50, z łożyskiem, obrotowe, K80 – zaczep kulowy, K110 – zaczep kulowy i wiele innych. Charakteryzują się dużym współczynnikiem nacisku pionowego, dobrze sprawdzają się w maszynach typu: rozrzutnik obornika, wóz asenizacyjny, opryskiwacz itp.

Do wspawania: te końcówki z kolei lepiej sprawdzają się w klasycznych przyczepach posiadających obrotnicę. Posiadają wysokie parametry wytrzymałościowe na ciągnięcie, za to ograniczony nacisk pionowy.

 

Obrotowe z obudową: jedne z najmocniejszych końcówek dyszli dostępnych na rynku. Są z powodzeniem stosowane w maszynach o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) przekraczającej 40 ton. Bardzo wysoki współczynnik nacisku pionowego pozwala na bezpieczne agregowanie maszyn typu: budowlane przyczepy tandem/tridem, najcięższe rozrzutniki, wozy asenizacyjne itp. Uniwersalna konsola pozwala w dowolny sposób wymieniać końcówki w zależności od zaistniałej potrzeby.

 

Do odłącznie: nieco bardziej uniwersalne końcówki od wersji do wspawania. Zachowują ich właściwości zapewniając jednocześnie większą wygodę gdyż nie wymagają precyzyjnego wspawywania w każdy dyszel. Konstrukcje niektórych z nich posiadają zwiększone parametry nacisku pionowego co pozwala na agregowanie ich z większymi maszynami np: kombajnami do okopowych, maszynami uprawowymi, opryskiwaczami itp.

 

Specyficzne z konsolą: niektóre maszyny wymagają zastosowania skomplikowanych końcówek pozwalających np. na obniżenie punktu sprzęgu czy wydłużenie konstrukcji dyszla. Temu właśnie służą końcówki specjalistyczne, mogące występować jako zaczep oczkowy, zaczep kulowy itp.

Kątowe: najczęściej spotykane w kombajnach do okopowych Grimme, Wuhlmaus itp. ale nie tylko. Pozwalają na obniżenie punktu sprzęgu oraz nierzadko wydłużeniu dyszla. Występują w wersjach kulowych K80 oraz klasycznych oczkowych.

 

Ząbkowane: tutaj z kolei mamy do czynienia z końcówkami, które posiadają niezwykłą właściwość regulacji. Przy ich zastosowaniu możemy w dowolny sposób dobierać kont natarcia końcówki dyszla, szczególnie przydatnie jest to w maszynach o zmiennym położeniu zaczepu. Spotykamy je min. w prasach rolujących Krone, Sipma, Claas, John Deere.