Zaczep kulowy, oczkowy, flanszowy

Grupa zaczepów oczkowych i kulowych stanowi jedną z najbardziej licznych w asortymencie Scharmüllera. Obejmuje wszelkiego rodzaju końcówki dyszli, które stosowane są w przyczepach, maszynach rolniczych, przemysłowych itd.

 

Flanszowe: zaczep flanszowy jest jednym z bardziej popularnych, rozróżniamy zaczep flanszowy horyzontalny (poziomy) oraz wertykalny (przykręcany pionowo). Występują w bardzo dużej różnorodności min. oczkowe fi 40, 50, z łożyskiem, obrotowe, K80 – zaczep kulowy, K110 – zaczep kulowy i wiele innych. Charakteryzują się dużym współczynnikiem nacisku pionowego, dobrze sprawdzają się w maszynach typu: rozrzutnik obornika, wóz asenizacyjny, opryskiwacz itp.

Do wspawania: te końcówki z kolei lepiej sprawdzają się w klasycznych przyczepach posiadających obrotnicę. Posiadają wysokie parametry wytrzymałościowe na ciągnięcie, za to ograniczony nacisk pionowy.

 

Obrotowe z obudową: jedne z najmocniejszych końcówek dyszli dostępnych na rynku. Są z powodzeniem stosowane w maszynach o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) przekraczającej 40 ton. Bardzo wysoki współczynnik nacisku pionowego pozwala na bezpieczne agregowanie maszyn typu: budowlane przyczepy tandem/tridem, najcięższe rozrzutniki, wozy asenizacyjne itp. Uniwersalna konsola pozwala w dowolny sposób wymieniać końcówki w zależności od zaistniałej potrzeby.

 

Do odłącznie: nieco bardziej uniwersalne końcówki od wersji do wspawania. Zachowują ich właściwości zapewniając jednocześnie większą wygodę gdyż nie wymagają precyzyjnego wspawywania w każdy dyszel. Konstrukcje niektórych z nich posiadają zwiększone parametry nacisku pionowego co pozwala na agregowanie ich z większymi maszynami np: kombajnami do okopowych, maszynami uprawowymi, opryskiwaczami itp.

 

Specyficzne z konsolą: niektóre maszyny wymagają zastosowania skomplikowanych końcówek pozwalających np. na obniżenie punktu sprzęgu czy wydłużenie konstrukcji dyszla. Temu właśnie służą końcówki specjalistyczne, mogące występować jako zaczep oczkowy, zaczep kulowy itp.

Kątowe: najczęściej spotykane w kombajnach do okopowych Grimme, Wuhlmaus itp. ale nie tylko. Pozwalają na obniżenie punktu sprzęgu oraz nierzadko wydłużeniu dyszla. Występują w wersjach kulowych K80 oraz klasycznych oczkowych.

 

Ząbkowane: tutaj z kolei mamy do czynienia z końcówkami, które posiadają niezwykłą właściwość regulacji. Przy ich zastosowaniu możemy w dowolny sposób dobierać kont natarcia końcówki dyszla, szczególnie przydatnie jest to w maszynach o zmiennym położeniu zaczepu. Spotykamy je min. w prasach rolujących Krone, Sipma, Claas, John Deere.