Trzypunktowy układ zawieszenia

Trzypunktowy układ zawieszenia TUZ stanowi odrębny system zapinania maszyn niezależny od korpusów szybkoprzestawnych. Praktycznie wszystkie ciągniki rolnicze wyposażone są w takie rozwiązanie, nie licząc maszyn o extremalnie dużych mocach, w których czasem rezygnuje się całkowicie z montażu tylnego układu zawieszenia narzędzi. Trzypunktowy układ zawieszenia – TUZ składa się z układu cięgieł dolnych, które w połączeniu z cięgłem górnym tworzy trójpunktowy układ zawieszenia narzędzi. Scharmüller produkuje również elementy tego układu.

Zawieszenia TUZ: stanowią alternatywę dla końcówek dyszli flanszowych. Pozwalają na zastąpienie tradycyjnego zaczepu skrętnym dyszlem, który pozwala na odsunięcie punktu sprzęgu od ciągnika. Niektóre maszyny, których konstrukcja determinuje do zastosowania stosunkowo krótkiego dyszla mogą powodować problemy na uwrociach. W takim przypadku koła ciągnika podczas ostrych zakrętów mogą kolidować z dyszlem bądź innymi częściami maszyny. Nie zawsze zastosowanie belki polowej czy płyty nośnej wystarcza. W takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem staje się agregowanie maszyny poprzez trzypunktowy układ zawieszenia.  Dodatkowo zapewnia to większą wygodę podczas podpinania maszyn.

Haki: tradycyjne hakowe końcówki cięgieł pozwalają na zwiększenie ergonomii i wygody pracy. Dzięki nim trzypunktowy układ zawieszenia nawet starszych ciągników staje się wygodny i ergonomiczny.

Szyny polowe: pozwalają na agregowanie maszyn za pomocą tradycyjnej belki łączącej cięgła ciągnika. Niektóre specjalistyczne maszyny wymagają podobnego rozwiązania, hartowane szyny Scharmüllera pozwolą w wygodny i bezpieczny sposób rozwiązać problem z podpięciem nietypowych urządzeń.

 

Flansza adaptacyjna: pozwala na zaadaptowanie maszyn w indywidualny system sprzęgu. Czasem specyfika użytkowania maszyn, bądź fakt że ciągnik z którym są one agregowane wymaga indywidualnych rozwiązań determinuje potrzebę zastosowania nietypowych rozwiązań. Do tego właśnie służą flansze adaptacyjne.