Korpusy

Korpus jest jednym z podstawowych elementów współczesnego ciągnika rolniczego. To dzięki niemu maszyna staje się w pełni uniwersalna, wygodna, ergonomiczna a agregowanie nawet najcięższych ładunków staje się w pełni bezpieczne. Dodatkowo idea szybkoprzestawnych korpusów zaczepowych pozwala na wygodne używanie uniwersalnych wkładów w każdym dostępnym położeniu. Wkład typu pitonfix lub K80 może być z powodzeniem agregowany zarówno w dolnej pozycji korpusu jak i w górnej jego części.

 

Rozróżniamy kilka rodzajów korpusów:

 

Krótki: stosowany najczęściej w połączeniu z zaczepem pickuphitch (PUH), bądź innym zaczepem dolnym. W przypadku kiedy ciągnik posiada funkcjonalny zaczep dolny najwygodniej jest wyposażyć go w krótką drabinkę oraz zaczep transportowy służący do agregowania klasycznych przyczep z obrotnicą. Dzięki temu maszyna staje się w pełni funkcjonalna i dużo bardziej uniwersalna.

 

Standardowy: najczęściej stosowany korpus łączący w sobie uniwersalność i wygodę. Pozwala na zastosowanie wkładów w dowolnej pozycji. Jednocześnie często służy jako podstawa mocowania belki polowej bądź płyty nośnej. W takim przypadku w dolnej części drabinki występuje wspawana lub przykręcana poprzeczka mocująca.

 

 

Długi: posiada wydłużone prowadnice wkładów pozwalające na montowanie zaczepów w niskich pozycjach. Spotykany w ciągnikach wymagających możliwości agregowania specjalistycznych maszyn, których konstrukcja wymaga niskiego sprzęgu.

 

 

Zamknięty z wbudowanym zaczepem K80, Pitonfix: zaczepy tego typu są to bardzo mocne i wytrzymałe rozwiązania. Pozwalają na bezpieczne agregowanie ciężkich maszyn typu tandem, tridem o dużym nacisku na dyszel. Wspawana płyta nośna pitonfix lub K80 jest rozwiązanie, które zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Dodatkowo posiadają możliwość zamontowania systemu sterowania wymuszonym skrętem osi K50. Występują także w wersjach z dodatkowym mocowaniem belki polowej w dolnej części.