Jak zastosowanie automatycznych zaczepów transportowych wpływa na bezpieczeństwo łączenia ciągników i maszyn rolniczych?
Podstawowym zadaniem ciągników rolniczych jest holowanie podczepianych do nich maszyn z wystarczającym do wykonania prac, do jakich są przeznaczone uciągiem, a także dostarczanie napędu ich elementom roboczym za pośrednictwem WOM-u lub układu hydraulicznego. Do najważniejszych procesów będzie więc należało sprawne, szybkie, a przede wszystkim bezpieczne sprzęganie sprzętu. Rozwiązaniem, które korzystnie wpływa na czas potrzebny na połączenie maszyn, a także zmniejsza ryzyko nieszczęśliwego wypadku podczas takiej operacji, są zaczepy automatyczne. Przekonajmy się, jaką funkcję powinny one pełnić i sprawdźmy, dlaczego warto ich używać.
Jaką rolę odgrywają zaczepy?
Zaczep jest elementem, który musi wytrzymywać obciążenia związane z masą ciągniętego urządzenia, oporem, jaki stawia ono podczas wykonywania swego zadania, a także warunkami terenowymi. Powinien także umożliwiać swobodne manewrowanie zespołem pojazdów, gwarantując odpowiednie wychylenie boczne. Liczyć się będzie także możliwość wychyleń pionowych związanych z pokonywanymi nierównościami lub potrzebą precyzyjnego kopiowania terenu. W przypadku wielu urządzeń wyposażonych w podwozie jednoosiowe, tandem czy tridem znaczenie ma także odporność na nacisk pionowy.
Co daje zastosowanie zaczepu automatycznego?
Rolnictwo jest obszarem, w którym dochodzi do znacznej liczby wypadków związanych z obsługą używanego sprzętu. W przypadku agregowania ciągnika z wykorzystywanymi podczas pracy urządzeniami jednym z poważnych zagrożeń jest najechanie na osobę, która pomaga w połączeniu dyszla przyczepy lub maszyny z zaczepem ciągnika. Po zamontowaniu zaczepu automatycznego ryzyko takiego zdarzenia będzie znikome, ponieważ połączenie jest wykonywane samoczynnie wskutek mechanicznego nacisku wywieranego na zatrzask.