Charakterystyka i zastosowanie zaczepów kulowych
Zaczepy kulowe to jedne z najbardziej popularnych sposobów łączenia przyczep oraz maszyn rolniczych z ciągnikami. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane nie tylko w rolnictwie, ale i w szeroko rozumianej branży transportowej.
Czym charakteryzują się zaczepy kulowe?
Zaczepy kulowe są rodzajem mechanicznego urządzenia zespalającego. Wykonane są z materiałów i powłok o podwyższonej wytrzymałości, a zastosowanie nowoczesnej techniki pozwala na osiągnięcie maksymalnego bezpieczeństwa. Górna część tego urządzenia zakończona jest kulą, na którą nakładana jest końcówka maszyny. Ich zadaniem jest tworzenie połączenia pomiędzy przyczepą a pojazdem ciągnącym. Zaczepy kulowe montowane są po stronie ciągnika, natomiast przyczepa musi być wyposażona w odpowiednie ucho dyszla, aby móc ją do niego podpiąć. Końcówka dyszla powinna być w takim kształcie, który umożliwia stabilne i pozbawione luzu połączenie. Wszystkie zaczepy kulowe dopuszczone do użytku mają świadectwo homologacji. Wprowadzane są na rynek na podstawie pomiarów metrologicznych i wyników testu trwałościowego.
Gdzie stosowane są zaczepy kulowe?
Zaczepy kulowe są niezbędnym elementem wyposażenia każdej przyczepy transportowej. Ich zadaniem jest tworzenie połączenia pomiędzy przyczepą a pojazdem ciągnącym. Muszą gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa oraz zapewniać proste i sprawne zaczepianie i wyczepienie. Dostępnych jest kilka rodzajów zaczepów, które różnią się między sobą budową i zastosowaniem. Najbardziej popularne zaczepy kulowe dostaniemy w firmie Scharmueller Spare Parte. Zaczepy takie doskonale sprawdzają się w połączeniu ze standardowymi przyczepami, jak również z bardziej zaawansowanym sprzętem rolniczym. Można je wykorzystywać do przyczepiania między innymi rozrzutników czy opryskiwaczy. To najbezpieczniejsza forma łączenia ciągników z maszynami lub przyczepami. Ze względu na swoją uniwersalność mogą być z powodzeniem wykorzystywane także w przemyśle transportowym.